نورپردازی و روشنایی

بهترین پروژکتور ال ای دی برای محیط باز یا محیط کار

بهترین پروژکتور ال ای دی برای محیط باز یا محیط کار
بهترین پروژکتور ال ای دی برای محیط باز یا محیط کار

بهترین پروژکتور ال ای دی برای محیط باز یا محیط کار : در این مطلب سعی کرده ایم به تمام نکته هایی که هنگام خرید پروژکتور ال ای دی باید مورد توجه قرار گیرد پرداخته ایم.

چرا پروژکتور ال ای دی انتخاب کنیم ؟

چرا پروژکتور ال ای دی انتخاب کنیم ؟

اول از همه بیاییم دلیل انتخاب وتوصیه به خرید پروژکتورهای ال ای دی برای چیست . در ادامه به چند دلیل ساده که مصرف کننده را متقاعد و مصمم به استفاده از پروژکتور های ال ای دی میکند میپردازیم.

 • مصرف پایین تا 90 درصد نسب به پروژکتورهای گازی و مدادی یا رشته ای 
 • مقاوم در برابر ضربه و لرزش
 • امکان روشن شدن تا دمای کمتر از -20 
 • باتوجه به بهره نوری بالا ومصرف پایین ، کاهش هزینه سیم و کابل نسبت به بقیه انواع پروژکتورها
 • امکان استفاده در اکثر مکانها
 • دارای تنوع رنگ نور مختلف
 • تنوع در انواع و مدلهای مختلف

پروژکتور 50 وات smd مودی

تومان215.000
پروژکتور ال ای دی 50 وات مودی از پروژکتور های تخت تحت برند مودی می باشد. محصولات شرکت مودی، ویمکس، اپتینیکا، نویگیت و مکس همگی تولید گروه روشنایی Sallan می باشد. روشنایی sallan یکی از بزرگترین اپراتور های تولید کننده محصولات روشنایی در خاورمیانه است. این پروژکتور در دو رنگ بدنه سفید و مشکی تولید می شود. نوردهی این محصول بسته به نیاز شما در سه رنگ مهتابی، یخی و آفتابی قابل تهیه است. نورافکن 50 وات مودی دارای یکسال ضمانت معتبر در ادیسون کالا می باشد. به لطف بدنه فلزی محصول انتقال حرارت از چیپ های ال ای دی به بدنه به خوبی صورت گرفته و باعث طول عمر بالای آن می شود. همچنین بر روی بدنه فلزی از رنگ پودری الکترواستاتیکی استفاده شده تا در برابر خش و خوردگی مقاومت کافی را داشته باشد. استاندراد محافظتی IP65 باعث شده تا بتوان از محصول در فضای خارجی در معرض باران و رطوبت استفاده کرد. توجه شود که به هیچ وجه نورافکن نباید غوطه ور درون آب قرار گیرد. نوع چیپ استفاده شده در این پروژکتور 2835 و تعداد آن 60 عدد می باشد. به لطف اندازه و وزن مناسب محصول نصب و حمل آن به سهولت انجام می شود.

پروژکتور ال ای دی 30 وات مودی

تومان165.000
پروژکتور ال ای دی 30 وات مودی از پروژکتور های تخت برند مودی و ساخت شرکت ویمکس می باشد. روشنایی sallan یا ویمکس یکی از بزرگترین اپراتور های تولید کننده محصولات روشنایی در خاورمیانه است. نوردهی این نورافکن 30 وات را می توانید بسته به نیاز خود در دو رنگ مهتابی و آفتابی تولید و عرضه می شود. نورافکن 30 وات مودی دارای یکسال ضمانت معتبر در ادیسون کالا می باشد. جنس بدنه از نوع آلومینیوم بوده و به واسطه انتقال حرارات از صفحه ال ای دی طول عمر خوبی را داراست. همچنین بر روی بدنه فلزی از رنگ پودری الکترواستاتیکی استفاده شده تا در برابر خش و خوردگی مقاومت کافی را داشته باشد. از این محصول می توان در فضای بیرونی و در معرض رطوبت و باران قرار داد زیرا از استاندارد IP65 برخوردار است. مقدار نوردهی محصول 2700 لومن با زاویه پخش 120 درجه می باشد. نوع چیپ استفاده شده در این پروژکتور 2835 و تعداد آن 36 عدد می باشد. به لطف اندازه و وزن مناسب محصول نصب و حمل آن به سهولت انجام می شود.

پروژکتور ال ای دی 100 وات smd مودی

تومان410.000تومان437.500
نورافکن ال ای دی 100 وات smd مودی از پروژکتور های با قیمت مناسب و نوردهی خوب می باشد. برند مودی از برندهای ایرانی قیمت مناسب با ضمانت معتبر شرکت ویمکس می باشد. این پروژکتور در دو نوردهی مهتابی و آفتابی تولید و عرضه می شود. رنگ بدنه سفید و مشکی  و از نوع پودری الکترواستاتیک است. نوع رنگ استفاده شده باعث می شود تا در طول زمان از خوردگی یا خرابی و زنگ زدگی محصول جلوگیری کند. پروژکتور ال ای دی 100 وات مودی دارای یکسال ضمانت در ادیسون کالا می باشد. به لطف بدنه فلزی محصول انتقال حرارت از چیپ های ال ای دی به بدنه به خوبی صورت گرفته و باعث طول عمر بالای آن می شود. همچنین بدون هیچ نگرانی می توان آن را در فضای باز و در معرض رطوبت و باران نصب کرد چرا که محصلول استاندارد محافظتی IP65 داراست توجه شود که به هیچ وجه نورافکن نباید غوطه ور درون آب قرار گیرد. تعداد چیپ های ال ای دی بر روی صفحه ال ای دی 150 عدد و از نوع 2835 می باشد. به لطف اندازه و وزن مناسب محصول نصب و حمل آن به سهولت انجام می شود.

به چه نکاتی هنگام خرید پروژکتور LED توجه داشته باشیم؟

در خرید پروژکتور باید اول نیاز خود را مد نظر گرفته و بعد از آن اقدام به انتخاب و بررسی و در نهایت خرید پروژکتور ال ای دی مناسب کنیم.

اولویت برای بررسی نوع پروژکتور بسته به نیاز ما دسته بندی میشه .

به طور مثال مکانی که میخواهیم از پروژکتور استفاده کنیم چه ویژگی هایی دارد؟

که میتوان از نظر دمای محیط ، مقدار نور مورد نیاز و مساحتی که میخواهیم آن را روشن کنیم ، نوع کاربری ،مدت زمان استفاده از دستگاه و .... اشاره  کرد.

نکات مهم در مورد مکان مورد استفاده :

 • در صورتی که مکان مورد استفاده دارای رطوبت بالا هست یا با آب ومایعات درتماس است باید حتما در خرید به رتبه بندی IP توجه شود.
 • اگر مکان مورد استفاده درجه حرارت بالایی دارد و گرم هست باید از پروژکتورهای فن دار یا پروژکتورهایی که هیتسینک قوی دارند استفاده شود.
 • مقدار شدت نور مورد نیاز باید در خرید پروژکتور متناسب با مکان مورد استفاده لحاظ شود مثلا پروژکتورهایی که دارای خیرگی بالای نوری هستند مناسب محوطه های کارگاهی و پارکینگ ها نمیباشد.
 • ارتفاع نصب و شدت پرتاب نور یا مقدار زاویه تابش مورد نیاز حتما باید لحظ شود.
با توجه به نکات و مطالب مورد اشاره ، بهتر است به بررسی خصوصیات پروژکتور ال ای دی مناسب بپردازیم.

1- گارانتی دار بودن و داشتن برندی معتبر

معمولا لوازم روشنایی با برندهای ایرانی بین یکسال تا 5 سال گارانتی در بازار موجود هستند .

اما معمولا پروژکتورها با قیمت مناسب و مدلهای اقتصادی با گارانتی یک یا دوساله در بازار عرضه میشوند .

و گارانتی معمولا بر روی کالا

همچنین با توجه به برند و اسم شرکت تولید کننده میتوان به کیفیت محصول پی برد.

2-داشتن رتبه بندی IP

با توجه به مکانی که در آن پروژکتور استفاده میشود باید مقدار رتبه بندی آی پی آن در نظر گرفته شود.

مثلادستگاهی با رتبه بندی IP66 میتوان در زیر آب از آن استفاده کرد.

در پروژکتورها معمولا رتبه بندی IP روی شیشه درج شده است.

رتبه بندی IP پروژکتورهای ال ای دی

برای داشتن اطلاعات بیشتر در زمینه رتبه بندی IP پیشنهاد میکنیم مقاله " درجه حفاظت یا IP چیست و چه کاربردی دارد؟ " را مطالعه بفرمایید.

3-داشتن جنس بدنه خوب و هیتسینک قوی برای انتقال حرارت

خنک کننده یا گرماگیر که معادل فارسی Heat Sink می باشد، در اصطلاحات فنی همان هیت سینک می باشد.

هیت سینک در دستگاههای گوناگون برای کاهش گرمای تولیدی و کنترل حرارت استفاده میشود.

دیودهای ساطع کننده نور یا همان چیپ های ال ای دی در هنگام کار گرمای زیادی از  خود تولید میکنند و برای افزایش طول عمرشان باید دمایشان کاهش یابد.

که در پروژکتورهای ال ای دی بدنه پروژکتورها این وظیفه را بر عهد دارند.

و میتوان به طور قاطع گفت که عمر پروژکتور با جنس بدنه و هیتسینک خنک کننده رابطه مستقیم دارد.

در تصویر زیر نمونه از هیتسینک پروژکتور و ساختار آن را مشاهده میفرمایید

نمونه از هیتسینک پروژکتور

4-زاویه پخش نور و شدت نور

در پروژکتور های ال ای دی زاویه پخش نور بستگی به لنز استفاده شده در پروژکتور دارد.

اگر لنز در پروژکتور استفاده نشود در منابع نورانی LED (LED smd, COB) زاویه پخش نور 120 درجه خواهند داشت.

برای هدایت و جهت دادن به نورهای ساطع شده از پروژکتور معمولترین روشها استفاده از لنز یا رفرکتور میباشد.

که با استفاده از لنز یا رفرکتور میتوان زاویه پخش نور  برای هر پروژکتور ال ای دی از 5 تا 170 درجه قابل تنظیم کرد که باید آنرا نسبت به ابعاد پروژه و محل سوژه ها تنظیم نمود.

همچنین لنز ها باتوجه به کاربردهایی که دارند به چندین دسته مختلف از جمله :

لنزهای خطی : که برای نورهای پیوسته تولید میشوند. کاربرد این لنزها در چراغهای مخصوص انبارها و سوپرماركت‌ ها و راهروهای بین قفسه هست.

لنزهای چند آرایه ای : این لنزها که به صورت مربع یا دایره هستند به منظور دستیابی به سطوح بالاتر لومنی در مساحت‌های كمتر تولید میشوند . 

لنزهای تکی : این لنز ها برای یك منبع نور تكی مانند یك SMD یا COB طراحی شده‌اند کاربرداین لنزها در چراغ های  وال‌ واشر و چراغ های فروشگاهی است.


در قسمت پایانی این مقاله اجزا یک پروژکتور ال ای دی را به صورت جز به جز واکاوی میکنیم.

اجزا یک پروژکتور ال ای دی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *