انرژی تجدید پذیر, تازه های صنعت برق, مقاله

بزرگترین نیروگاه بخار بر پایه انرژی خورشیدی در عربستان

بزرگترین نیروگاه بخار بر پایه انرژی خورشیدی در عربستان
بزرگترین نیروگاه بخار بر پایه انرژی خورشیدی در عربستان

بزرگترین نیروگاه بخار بر پایه انرژی خورشیدی در عربستان: بزرگترین نیروگاه بخارخورشیدی جهان به زودی با همکاری دو شرکت معادن عربستان و همچنین شرکت گلس‌پوینت آمریکا تاسیس میشود.

دو شرکت معادن عربستان و GlassPoint Solar آمریکا طی قراردادی سعی در تاسیس بزرگترین نیروگاه بخار خورشیدی جهان در یکی از پالایشگاههای عربستان دارند. 

این نیروگاه سالانه 600 هزار تن از تولید کربن در عربستان کم میکند .این نیروگاه گرمایی خورشید با نام MA’ADEN Solar 1 در منطقه «رأس الخیر» عربستان احداث خواهد شد و از انرژی خورشید برای تولید بخار استفاده خواهد کرد.

بر اساس این قرارداد گلس‌پوینت بخار خورشیدی صنعتی مورد نیاز شرکت معادن را برای تولید آلومینیوم در اختیازش قرار میدهد.

ریاض النصار معاون آلومینیوم شرکت معادن :

«از بخار آب برای پالایش سنگ بوکسیت به آلومینا استفاده می‌شود. آلومینا یکی از مواد اولیه ضروری برای تولید آلومینیومی است که در یک آینده متمرکز بر محیط زیست و پایا از جمله حیاتی‌ترین فلزات برای بسیار از صنایع محسوب می‌شود.»


نحوه کار نیروگاه بخار خورشیدی :

اکثر پالایشگاه‌ها برای جوشاندن آب و به دست آوردن بخار  آبی که در فرآیند پالایش بوکسیت استفاده می‌شود، از زغال‌سنگ یا گاز استفاده می‌کنند.

ولی گلس‌پوینت با بهره‌گیری از آینه‌های خمیده بزرگی که درون گلخانه‌ها قرار می‌گیرد(جهت ایجاد اثرگلخانه اینور را به سمت لوله‌ها می‌تاباند و آب درون آن‌ها را به نقطه جوش می‌رساند تا بخار آب تولید شود .

«راد مک‌گرگور»، مدیرعامل گلس‌پوینت می‌گوید:

«وقتی حرف از انرژی خورشیدی می‌شود، مردم طبیعتاً به یاد پنل‌های خورشیدی و تولید برق می‌افتند.

اما در این مورد خاص، وقتی مشتری به گرما نیاز دارد، مقرون به‌صرفه‌تر است که آفتاب به‌طور مستقیم به گرما تبدیل شود.»

 
 

این نیروگاه 1500 مگاواتی خورشیدی پس از احداث جایگزین نیمی از بخار تولیدی توسط سوخت‌های فسیلی می‌شود که در حال حاضر توسط شرکت معادن مورد استفاده قرار می‌گیرد و سالانه بیش از 600 هزار تن آلودگی کربنی ایجاد می‌کند.

مک‌گرگور مدعی است: «این نیروگاه پس از احداث به بزرگ‌ترین نیروگاه بخار صنعتی در جهان و اولین نیروگاه بخار عربستان و زنجیره تامین آلومینیوم تبدیل می‌شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *