نورپردازی و روشنایی

آشنایی تاریخچه صنایع روشنایی در ایران

آشنایی تاریخچه صنایع روشنایی در ایران
آشنایی تاریخچه صنایع روشنایی در ایران

در این مطلب به سیر تکامل و پیشرفت صنعت روشنایی در ایران از زمان ورود برق به صورت مختصر پرداخته ایم .

 

اولین کارخانه تولید روشنایی!

کارخانه چراغ گاز

اولین مکان تولید روشنای در ایران کارخانه چراغ گاز در تهران ، که این کارخانه ارمغان سفر ناصرالدین شاه به اروپا بود 

تکنولوژی این کارخانه بدین صورت بود که  روشنایی از طریق سوختن گاز کاربیت درون فانوسهای روی دیوارها در طول خیابان ناصری تامین میشد.

فانوس ها به وسیله لوله کشی که مبدا آن دیگ های بزرگ درون کارخانه بودن تامین انرژی میشدند. 

عصرها شیر دیگ های بزرگ درون کارخانه باز میشد و گاز درون لوله ها جریان پیدا میکرد و زمان عده ای با میله های بلند مشتعل فانوسها را روشن میکردند.

در این زمان در ایران هنوز خبری از لامپ و برق نبود.

 

 

از لامپ الکتریکی تا لامپ LED!

تهران تا سال  فاقد برق بود تا اینکه مظفرالدین شاه اولین کارخانه چراغ برق را در ایران راه اندازی کرد.

کارخانه مولد برق  از یک ماشین بخار پیستونی با سه دیگ و سوخت زغال سنگ تشکلی شده بود

اولین کارخانه برق ایران

برق جانشین گاز شد!

در آن زمان مصرف برق منحصر به تامین روشنایی معابر بود. بدین ترتیب برخی از خیابان های تهران روشن شدند!

شگفتی این عمل آنقدر زیاد بود که غروب ها مردم آن زمان جمع می شدند و این رویداد را ساعت ها تماشا می کردند.

اولین کارخانه لامپ سازی در سال 1343 و با ظرفیت تولید 8 میلیون لامپ معمولی و 3 میلیون لامپ فلورسنت در شهر صنعتی قزوین، با همکاری شرکت اوسرام آلمان ، فیلیپس هلند و بانک صنعت و معدن به بهره برداری رسید.

پروژکتور خورشیدی 50 وات مودی با ضمانت

تومان879.000
پروژکتور خورشیدی 50 وات مودی خورشیدی،از نورافکن های ال ای دی سو.لار با پنل جدا می باشد. ایرانی بودن آن باعث شده تا محصول دارای حداقل یکسال ضمانت تعویض باشد. این نورافکن ها فقط در نوردهی مهتابی (سفید) ساخته و عرضه می شود. نوع پنل خورشیدی همراه چراغ از نوع پلی کریستال بوده و 5 وات با ولتاژ 6 ولت می باشد. ابعاد پنل 174x260x16 mm می باشد و با توان حداکثری 1.2 آمپر می باشد. باطری قرار گرفته درون پروژکتور از نوع Po4 لیتیومی با ولتاژ 3.2 ولت و 5AH بوده که د صورت خراب شدن نمونه آن در بازار وجود دارد. درون جعبه محصول پروژکتور، پنل، پیچ و رول بولت، و کنترل قرار گرفته شده است. به وسیله کنترل درون جعبه امکان تغییر حالت های نور و همچنین خاموش یا روشن شدن دستگاه فراهم میشود. تغییر شدت مقدار نور نیز از دیگر ویژگی های کارای این محصول است. استاندارد محافظتی محصول IP66 بوده ولی هرگز نبایدغوطه ور درون آب از آن استفاده کرد. هم پنل و هم پروژکتور دارای پایه جهت نصب می باشند و ارتفاع توصیه شده جهت نصب این پروژکتورحداکثر 6 متر می باشد. نوع ال ای دی SMD استفاده شده در پروژکتور از نوع 5730 و تعداد آن 78 عدد می باشد. توجه شود که مقدار شار نوری پروژکتور های خورشیدی کمتر از پروژکتور های با برق شهری است.

چراغ خورشیدی طرح دوربین مدار بسته مدل JD-2178T

تومان392.000
پروژکتور دوربینی خورشیدی مدل JD-2178T از سری چراغ های خورشیدی طرح دوربین مدار بسته می باشد. این چراغ ها دارای 77 ال ای دی SMD می باشد که انرژی خود را از طریق دو باتری تعبیه شده درون آن تامین میکنند. دو باتری 18650 درون محصول انرژی خود را به واسطه پنل خورشیدی تعبیه شده روی محصول تامین می کند. به واسطه تامین انرژی از باتری 3.7 ولتی می توان به آسودگی در فضای بیرونی و در معرض رطوبت و باران استفاده کرد. بنابراین محصول هیچ نیاز به سیم کشی و برق ندارد و انرژی خود را از نور تامین میکند. همچنین پروژکتور دارای RIP sensor + CDDS Night sensor  می باشد و می تواند به صورت خودکار در شب روشن شود . سنسور حرکتی تعبیه شده روی چراغ تا فاصله 5 متری را پوشش می دهد و نحوه عملکرد آن در ادامه اشاره شده است. نحوه روشن و خاموش محصول به وسیله دکمه تعبیه شده یا کنترل همراه محصول می باشد. برد کنترل حدودا تا 7 متر می رسد. این محصول سه حالت روشنایی دارد که با کنترل یا دکمه آن تغییر پیدا می کند.
  • حالت اول: که با یک بار فشار دادن دکمه یا MODE 1 روی کنترل فعال می شود که در هنگام شب و تاریکی با حرکت اجسام در مقابل آن چراغ روشن می شود(با تمام ظرفیت روشنایی)
  • حالت دوم: دو بار فشار دکمه یا دکمه MODE 2 روی کنترل که هنگام شب با 30 درصد ظرفیت به صورت دائم روشن می شود و با حرکت اجسام با تمام ظرفیت خود روشن می شود.
  • حالت سوم: سه بار فشار دکمه یا MODE 3 روی کنترل که در این حالت سنسور حرکتی غیرفعال شده و در هنگام شب با 60 درصد ظرفیت پروژکتور به صورت دائم روشن می ماند.
این پروژکتور با هر بار شارژ کامل برای مثال در حالت سوم یا MODE 3 (بین 6 – 8 ساعت)  می تواند تا 6 ساعت در زمان نیاز شما روشن بماند. ارتفاع پیشنهادی برای نصب این پروژکتور بین 2 تا 5متر است. این پروژکتور ابعاد  20 در 17 را داراست و این محصول قادر به چرخش 360 درجه می باشد. درون جعبه محصول خود چراغ، پیچ جهت نصب، کنترل، چایه و برگه راهنما به زبان انگلیسی تعبیه شده است.

پروژکتور خیابانی خورشیدی لنزدار مدل LL-63t

تومان520.900
پروژکتور خیابانی خورشیدی لنزدار مدل LL-63t یا solar induction wall lamp از چراغ های خورشیدی با پنل است. این محصول به برق یا سیم کشی نیاز نداشته و با نور شارژ می شود و خودکار شب روشن می شود. چراغ خورشیدی دارای 3 چراغ COB با لنز تعبیه شده بر روی آن است. پنل خورشیدی این محصول بر روی پشت آن نصب شده و در روز و با نور باعث شارژ شدن محصول می شود. نوردهی بالای  این پروژکتور ها باعث شده که بتواند تا حدود 65 متر مربع را روشن کند البته برای بازدهی نوری بالاتر باید در ارتفاع بیشتر از 3 متر نصب شود. همچنین با کنترل تعبیه شده می توانید نور آن را کم و زیاد کنید یا نحوه تنظیمات روشن و خاموش شدن آن را عوض کنید. چراغ خورشیدی مذکور دارای سنسور حرکتی ، روشن شدن در شب(فتوسل) ، پنل خورشیدی (شارژ به واسطه نور ) می باشد. این محصول دارای سه نوع حالت روشن شدن می باشد.
  • Mode 1 : فعال شدن در زمان تاریکی و روشن شدن با حرکت اجسام در روبروی آن(حالت پرنور)
  • Mode 2 :روشنایی با 30درصدتوان نوری و حرکت اشیاء در 10 متری باعث روشن شدن تمام ظرفیت دستگاه به مدت 15 ثانیه می شود.
  • Mode 3 :روشن شدن با 70 درصد ظرفیت خود و ثابت ماندن نور آن در شب (غیر فعال شدن سنسور حرکت)
البته توجه کنید با کنترل آن شدت نوردهی در هر حالت را می توانید تغییر دهید. سنسور حرکتی آن می تواند در شب تا 10 متر فاصله حرکت اجسام را شناسایی کند.(البته به نحوه و ارتفاع نصب آن نیز بستگی دارد) جهت نصب آن پایه و پیچ و بست درون جعبه تعبیه شده است. این محصول دارای گواهینامه IP65 است که در مقابل باران و رطوبت مقاوم است و به آسودگی می توانید در فضای خارجی نصب کنید. باتری این محصول 6000 میلی آمپر ساعت است که در شب با توجه به مود استفاده می تواند بین 6 تا 9 ساعت مورد استفاده قرار گیرد .

حضور لامپ های فلورسنت در صنعت روشنایی منجر به کاهش هزینه های روشنایی شد. در سال های اخیر ورود منابع ال ای دی انقلاب دیگری در صنایع روشنایی به وجود آورد به طوری که هزینه های روشنایی را به حداقل رساند و باعث کاهش آثا تخریبی بر روی محیط زیست است.

چراغ های LED از جدیدترین تکنولوژی های صنایع روشنایی در دنیا به حساب می آید که علاوه بر حذف مضرات سلامتی و زیست محیطی به کاهش مصرف برق نیز کمک شایانی نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *